Mesiac: apríl 2020
“ Som obyčajný chlap, ktorý sa tešil z rodiny, práce a zo života. Volám sa Ján a mám 44 rokov. Mám štyri krásne deti, tri na základnej škole a najstaršia dcéra je maturantka. Pracoval som ako automechanik a práca ma bavila. Po trvajúcich bolestiach a operácii mi lekári zistili zhubný nádor na hrubom čreve v pokročilom štádiu. Musel som prestať pracovať.
Manželka je doma s deťmi. Stará sa o domácnosť a teraz už aj o mňa. Ženy sú nesmierne silné bytosti. Chemoterapie zvládam ako tak, bojujem aj s tŕpnutím končatín, nevoľnosťami a zníženou imunitou. Popri tom som však prehodnotil život a viem, čo je skutočne dôležité. Netreba sa zbytočne rozčuľovať. A treba tráviť čas s rodinou. Ale to neznamená, že nesnívam aj o návrate do práce, medzi autá a kolegov.
Veľkou oporou je nám aj širšia rodina a priatelia. Liečim sa v nemocnici v Humennom, musím povedať, že je tam naozaj skvelý personál, kebyže to nebola rakovina, tak poviem, že sa na nich vždy teším. A som im vďační. A ešte niekto vstúpil do nášho života, aby ho urobil ľahším. Úplne cudzí ľudia. Dobrí anjeli. Pomáhajú stovkám rodín ako je aj naša, zvládnuť toto ťažké obdobie. Ďakujeme, ľudia, že ste anjelmi!“
Po roku mohla konečne vyjsť von.
Pre Agátku z Námestova zabezpečila mama respirátor v časoch, keď ešte tisíce Slovákov lyžovali v koronavírusom zasiahnutom Taliansku. Rodiny ako táto vedia, čo je báť sa o život aj čo znamená pristupovať k ochrane zdravia zodpovedne. Päťročná Agátka je v udržiavacej liečbe rakoviny, teda berie doma tabletkovú chemoterapiu. Na onkológiu chodí len občas a každý týždeň ide na odber krvi k svojej pediatričke. Všetko riešia s lekárkou telefonicky vopred, čakáreň bola posledné dva týždne prázdna.
Agátkin otec chodí stále do práce, žiaden home office. Keď sa z nej vráti, prezlečie sa a vydezinfikuje v garáži. Pracuje v zdravotnej dopravnej službe, vozí pacientov do nemocnice na trase Orava – Bratislava alebo po Orave. Voľno mať nebude. Ani pacienti odkázaní na dialýzu alebo chemoterapiu, ktorých vozí. Aj Agátka chodila touto zbernou sanitkou, najbližšie však pôjde autom.
Kontakt s úradmi koronavírus paradoxne zjednodušil. Kým doteraz museli rodičia ísť z úradu na úrad, čakať, stáť a vyjednávať, dnes vybavia všetko po telefóne. Na úrad práce potrebovali zdokladovať príjmy, a tak vyžiadali telefonicky potvrdenie zo sociálnej poisťovne aj z finančnej správy. Obe inštitúcie poslali rodine doklady a otec ich následne nechal na vrátnici úradu práce.
Ako to zvládajú psychicky? Počas ročnej liečby bola Agátka doma alebo v nemocnici. Celá rodina prežívala izoláciu. Dnes, keď sa mohli tešiť, že začnú opäť chodiť von, ich na mesiace zavrie doma koronavírus. Práve to ich ubíja najviac. Okrem strachu. Ale na ten sú zvyknutí.
Pomáha trinásťročný syn a kamarátky
Alena je vdova, onkologická pacientka a žije sama s trinásťročným synom. Dva a pol roka berie týždenne chemoterapiu. Za posledné dva týždne bola na chemoterapii dvakrát. Zbernou sanitkou z Novák do Bojníc, kde sa vždy vezie aj niekto iný. Keďže nemá inú možnosť, bude to tak aj naďalej. Keď ňou išla prvý raz po vyhlásení pandémie, bola naozaj nervózna. V čakárni v Bojniciach mala rúška len polovica ľudí, no sestra hneď posielala každého kúpiť si rúško do lekárne. Teplotu merali všetkým a všade bola k dispozícii dezinfekcia.
O týždeň už mal rúško každý, koho Alena stretla. Ľudí je v čakárňach oveľa menej ako kedysi, no chemoterapia beží ako doteraz. Príbuzní však už nemôžu ísť ani do čakárne. Blízky človek je niekedy pre pacienta veľkou pomocou, pacienti sú slabí, je im zle. Sama Alena si myslela, že tú poslednú chemoterapiu už neprežije, tri dni sa nevládala ani postaviť.
[ Koronavírus na Slovensku stručne a jasne – čo dôležité dnes treba vedieť? Objednajte si večerný e-mailový Newsfilter. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
K všeobecnej lekárke sa po telefonáte dostala, termín na rehabilitáciu pre problémy s rukou (následok rakoviny) jej zrušili do odvolania. Podarilo sa jej ešte dávnejšie kúpiť dva predražené respirátory na cesty k lekárovi, je vďačná aj za to, nechce, aby syn prišiel ešte aj o mamu.
Synovi Petrovi ani nenapadne ísť von, vie, že jeho mama je veľmi ohrozená, a zároveň jej chce byť oporou. S nákupom jej pomáhajú kamarátky a občas vyložia k dverám Peťovi aj niečo navarené, ak je s mamou veľmi zle. Alena vie, že sa na ne môže spoľahnúť.
V byte bez teplej vody
Skromná rodina žije v malom byte bez teplej vody. Manžel chodil doteraz do práce, vodu na umývanie si zohrievali v hrnci. Mydlo a dezinfekčné prostriedky sa im podarilo zabezpečiť. Dnes je prvý deň, čo je manžel doma a bez práce, ale veria, že sa objaví nová robota, aby mohli prežiť.
Manžel celé roky pracuje napriek tomu, že v regióne je práce menej. Pomáha pri stavbách, robí výkopy, maľuje. Popritom vždy pomáha manželke Denise – rakovina, ktorá sa objavila na jeseň minulého roka, ju veľmi oslabila. Štyri deti vo veku 3 až 13 rokov sú teraz zatvorené doma. Najstarší by aj chcel ujsť von, hoc aj so šatkou na ústach, ale vie, že by tým ohrozil mamu.
Rúška dostal manžel v práci, ale aj mama každému členovi rodiny rúško ušila – ktovie, či nebude treba ísť von. Ihlu ešte v ruke udrží. O šijacom stroji aj respirátore môžu v skromných podmienkach len snívať. Teraz, bez manželovej mzdy, majú zrazu príjem 200 eur a 150 eur dostávajú z Dobrého anjela.
Má päť detí, chorého manžela a šije rúška aj pre cudzích
Sú to už skoro dva roky, čo Martinovi, otcovi piatich detí (8, 10, 17, 21, 22) diagnostikovali nádor na mozgu. Nedá sa operovať, a tak prišla na rad chemoterapia a ožarovania mozgu. Manželka vozí manžela na chemoterapie z Malého Lapáša do Nitry. Pár termínov u rôznych lekárov im padlo, dva zrušili sami pre zhoršenie stavu, jeden lekárka, ktorá bola v karanténe.
Dnes Martin absolvoval ďalšiu chemoterapiu. Pred nemocnicou je stan, kontrolujú všetky posádky áut, a tak museli čakať oveľa dlhšie. Hoci je to veľmi vyčerpávajúce, chápu, že inak sa nedá. Merali im teplotu, vypisovali dotazníky, našťastie, nemuseli vystupovať z auta.
V nemocnici ich čakal šok. Nemocnica, ktorá je inokedy plná ľudí a bežného ruchu, sa zmenila na miesto duchov. Nikde nikto, tie najakútnejšie prípady, a teda aj oni, takisto rýchlo zalezú, kam majú. Prvý raz nemohla ísť s Martinom do miestnosti chemoterapie aj jeho manželka. Všetci príbuzní musia čakať vonku.
Jeden syn chodí do práce, do domu chodí samostatným vchodom a má samostatnú kúpeľňu. Výhoda rodinného domu. Majú len rúška, Martinova manželka ušila pre celú rodinu, ale aj na rozdávanie pre ľudí v obci. Dva roky náročného života s ťažko chorým manželom jej pomáhal zvládať hlavne kontakt s ľuďmi, s priateľmi, o túto psychohygienu teraz prišla. Našťastie je aj v dome dosť ľudí. Veria, že to zvládnu.
Žena pracuje v lekárni – výhoda alebo nevýhoda?
Karol je desať rokov po transplantácii kostnej drene, s rakovinou mu ostalo aj veľa zdravotných komplikácií. Z Dvorov na Žitavou dochádza pravidelne do Bratislavy do Národného onkologického ústavu na separáciu lymfocytov. Bude tam dochádzať aj teraz, počas pandémie. Vozí ho manželka autom. Chodí tam každý druhý deň, a tak zažil prerod Slovenska, keď ešte 16. marca bolo v nemocnici takmer všetko po starom a ďalší deň už bol nastolený prísny režim – málo ľudí, špeciálny vstup a povinné rúška. On má respirátor, manželka robí v lekárni a je prezieravá aj preto, že aj syn mal leukémiu.
Respirátor nosil Karol oveľa skôr než ostatní rúška, a tak na neho mnohí zazerali, šepkali si a mysleli si, že to on je ten chorý. Mať ženu v lekárni bola v tom čase ešte výhoda, dnes pre obavu zo šírenia nákazy je to skôr naopak.
Ale Karol hovorí, že nemá strach ani úzkosti. Za desať rokov strachu o syna aj o seba si už prežil toľko, že ho len tak hocičo nerozhádže. A izolácia? Veď tú pozná už desať rokov.
Nechodil, nehovoril a ona si ho osvojila a urobila s ním za trinásť rokov zázraky. Aj jej dcéra má osvojeného postihnutého chlapca. K ťažko chorej dcére. Dnes v jej dome býva aj cudzia žena. A to zďaleka nie je všetko.
SLAVKO
Zuzanina dcéra bola zamestnankyňou detského domova a profesionálnou matkou. Deti prichádzali a odchádzali. Päťdesiatročná Zuzana sa stala toho prirodzenou súčasťou. A potom prišiel Slavko. Mal dva roky, veľké oči, bol postihnutý, nevedel sa dojesť a okamžite si Zuzanu získal. O dva mesiace, keď mal byť umiestnený medzi ťažkopostihnuté deti, padlo rozhodnutie: Slavko u nej navždy ostane. Mala 52 rokov.
Odvtedy nebol asi ani jeden deň, kedy by sa mu špeciálne nevenovala. Cvičenia, učenie, rehabilitácie, nemocnice…a láska, debaty a smiech. Dnes je pätnásťročný chlapec v oveľa lepšom stave, než aký mu predpovedali.
Operovali ho viackrát, otáčali mu kosti aj zistili astmu. Nechodí a je to zaostalý. Lenže Slavko je zhovorčivý, sám sa usadí do vozíka aj vysadí, vyhráva celoslovenské súťaže v prednese poézie a prózy a voľný čas najradšej trávi medzi knihami. Nateraz mu po románoch učarovali detektívky.
RAKOVINA
Jeho nová mama Zuzana má dnes 65 rokov. Pred dvomi rokmi jej diagnostikovali rakovinu. Dobrý anjel im roky pomáhal skrz Slavkove diagnózy. Kvôli rakovine sme im začali posielať ešte jeden príspevok. Takých rodín máme okolo sedemdesiat z troch tisíc.
„Potrebujem dožiť ešte aspoň, kým nebude mať Slavko osemnásť,“ hovorí Zuzana. Pôsobí vyrovnane. Zuzana pritom absolvovala deväť ožiarov, má aj viacero komplikácií. Keď je v nemocnici, pomáhajú obe dcéry. Budú po mamke, vedia sa rozdať. Jedna má syna na vysokej škole, vie si občas vziať Slavka do Bratislavy.
DRUHÁ DCÉRA A JEJ DETI
Má sama tri dcéry. Jedna sa narodila so zúženou tracheou a tak má tracheostómiu. K tomu sa pridala cystická fibróza. (tiež sme jej pred rokmi pomáhali). Okrem toho má dcéra pani Zuzany v pestúnskej opatere osemročného mentálne postihnutého chlapčeka. Znáša občas aj pohľady okolia, keďže chlapček je rómskeho pôvodu.
SPOLUBÝVAJÚCA
Takto pred rokom sa dostala do problémov mladá žena, ktorú poznala Zuzanina dcéra. Prišla podvodom o bývanie, nemal jej kto pomôcť, rodičia aj brat už umreli a tak ju do domu vzala Zuzana. Nedelia sa len o dom, ale aj o izbu. Každá má svoj kútik, Zuzana sa nesťažuje. Je rada, že pomohla núdznej, ktorá je mimochodom tiež onkologickou pacientkou. Anežka neplatí za bývanie, lebo sama ešte musí splácať pôžičky. „ Až raz splatí a niečo jej ostane, môže potom čosi prispieť. Zatiaľ si poradíme.“ Hovorí Zuzana. Anežka je veľmi skromná a snaží sa byť za každých okolností užitočná. „ Často ju musím napomenúť, aby sa šetrila a aby jedla. Aj ona musela nabrať pocit istoty že ju nik nevyhodí, ani nikto nesúdi, proste sa stala plnohodnotným členom rodiny.“ uzatvára príbeh pokojne Zuzana.[ Radi čítate blogy? Aktivujte si pondelkový newsletter Karola Sudora s piatimi najlepšími blogmi týždňa. ]
Mohlo by sa zdať, že si vymýšľam, ale to naozaj za tie roky nemusím. Mohlo by sa zdať, že tu niečo nesedí. Ale Zuzana je naozaj schopná a láskavá žena. Mohlo by sa zdať, že…toľko by sa mohlo zdať, ale podstatnejšia je realita. A tá je taká, že medzi nami žijú neuveriteľné životy skutočne dobrí ľudia.