Facebook Twitter Instagram YouTube Search Arrow Contract Payment Credit card SMS Other payment

Miesto školskej lavice ho čakala nemocničná posteľ

Tomáško bol chlapec ako každý iný, až kým ako blesk z jasného neba neprišla krutá diagnóza – rakovina. Začalo to nevinne. Tomáško bol bežne chorý, mal chytené hrdlo, dutiny. Poviete si – bežné detské choroby. Neskôr sa však pridali bolesti hlavy, zvracanie a veľká únava, čo sa už Tomáškovej mamine, pani Zuzke nepozdávalo, a tak navštívili pohotovosť. Odtiaľ ich poslali domov s informáciou, že je Tomáško iba dehydrovaný. Dva týždne si preto poležal a oddýchol doma. Prišiel však prvý deň, čo sa mal po chorobe vrátiť ako prváčik do školy a všetko sa zvrtlo. V škole sa mu vrátili nevoľnosti, zvracal a nakoniec aj odpadol, takže ho museli sanitkou previezť do nemocnice. Potom to už išlo rýchlo. Lekári mu v hlave našli nádor, čím sa začal nepredstaviteľný kolotoč vyšetrení a operácií.

Kým bol Tomáško so svojou maminou prvýkrát v nemocnici, jeho starší brat s Aspergerovým syndrómom sa kvôli odlúčeniu zosypal a skončil na psychiatrii. Pani Zuzku veľmi trápi, že sa mu nevie viacej venovať, keďže je neustále v nemocnici s Tomáškom a na obe deti sama. Jej manžel a otec oboch detí sa o nich vôbec nezaujíma. „Neustále nás v liečbe brzdia rôzne komplikácie a náš pobyt v nemocnici sa predlžuje. Raz infekcia, potom Tomáškove zvracanie zo zlej reakcie na liečbu. Je veľmi slabý,“ zverila sa nám pani Zuzka. Tomáško má za sebou na svoj nízky vek už priveľké množstvo zákrokov a operácií – vyberali mu nádor, niekoľkokrát opakovane zavádzali drenáž, zavádzali rezervoár na chemoterapiu a mnoho ďalšieho. Lieči sa pritom len od novembra 2022. „Spočiatku boli všetky tie vyšetrenia pre Tomáška veľkým stresom. Išiel až do šoku. Teraz už rozumie, že je chorý a musí sa liečiť. Zvláda to už trošku lepšie,“ vysvetľuje nám Tomáškova mamina.

Pani Zuzka so synmi žije iba z jej opatrovateľského príspevku a prídavkov na deti. Je to žalostne málo, pri tom koľko ich celá liečba a cestovanie do nemocnice stojí. Momentálne nemajú ani na samostatné bývanie, a tak sa presťahovali k bratovi pani Zuzky.

„Ďakujeme za každý jeden príspevok, je to obrovská pomoc pre rodičov v takejto situácii,“ odkazuje pani Zuzka všetkým Dobrým anjelom.