Facebook Twitter Instagram YouTube Search Arrow Contract Payment Credit card SMS Other payment

Šport je jeho verným spoločníkom už od detstva. Dlhé trasy v horách a obklopený prírodou je to, čo mu prináša oddych a čistú hlavu. Kondícia mu nikdy nechýbala, kým sa jeho život nezmenil na boj s rakovinou.

Pretek – Tatranská šelma – bol pre Ondreja silnou motiváciou a stanovil si ho za svoj cieľ. Pri prvom pokuse a ešte pri plnom zdraví pretek nezdolal. Ostali mu tak v Tatrách nevybavené účty, o to väčšia motivácia bola zdolať pretek po boji s rakovinou.

Ondrej chce svojim behom inšpirovať aj ďalších ľudí, ktorí bojujú s rakovinou, aby nepodliehali depresii. Práve naopak, aby hľadeli vpred. Prečítajte si, ako sa s ňou popasoval on, a prečo je podľa neho dôležité byť všímavým voči svojmu okoliu.

Môžete nám povedať viac o svojom vlastnom zážitku s rakovinou a ako vás tento boj ovplyvnil?

O diagnóze som sa dozvedel na Silvestra 2022. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie. Napriek strachu som sa však rozhodol zamerať na pozitívne myslenie. V rodine sme už mali skúsenosti s liečbou rakoviny, takže som predpokladal tri až štyri chemoterapie. Bohužiaľ, realita bola iná – čakalo ma celkovo trinásť chemoterapií a ožarovanie. Liečba trvala viac ako rok. Bol som zvyknutý na veľmi aktívny život a moje telo náhle ochablo. Rozhodol som sa tomu nepodľahnúť a snažil som sa udržať v pohybe aj počas chemoterapie. Postupne som si všimol, že aktívny pohyb mi pomáha rýchlejšie sa zotaviť po každom cykle a pozitívne ovplyvňuje moje psychické zdravie. Preto som si už v prvých mesiacoch liečby stanovil cieľ, ktorým bolo odbehnúť po ukončení liečby Tatranskú šelmu – 50 km a 3 000 výškových metrov, beh naprieč celými Tatrami.

Prečo ste sa rozhodli spojiť svoju vášeň pre beh s podporou neziskovej organizácie Dobrý Anjel?

Keďže pracujem v segmente IT, vedel som relatívne plnohodnotne pracovať na diaľku – bežne som počas podávania chemoterapie vybavoval emaily a pracoval. Videl som, že iní také šťastie nemajú. Ako rodič som si však uvedomoval ako náročné to je pre rodičov, ktorí musia finančne zabezpečovať chod rodiny a pritom byť maximálne nablízku dieťaťu, ktoré podstupuje liečbu. A tak som sa rozhodol spojiť svoj cieľ s pomocou. Rozhodol som sa, že za každý môj odbehnutý kilometer, darujem sumu, ktorú som si stanovil. Tým pádom som musel dobehnúť do cieľa.

Aké boli vaše najväčšie výzvy pri príprave na tento beh, najmä v kontexte vašich zdravotných ťažkostí? 

Základnou výzvou po ukončení liečby bolo dostať sa späť do kondície. Odhodlanie tam síce bolo, ale rýchlo som zistil, že dostať sa na fyzickú úroveň spred liečby nebude také ľahké. Telo bolo predsa len po roku trvajúcej liečby zničené. A tak som ho začal pomaly dostávať do formy. Otestoval som si svoj výkon na pretekoch Baba-Kamzík, ktorý má dĺžku 26,3 km. Beh som absolvoval a prišiel do cieľa úplne zmorený. Uvedomil som si, že tréning nemôžem podceniť. Môj tréner zvykol hovoriť, že sa beží hlavou a nie telom. Tak trochu to platí aj pri liečbe. Ak bude hlava silná, telo sa bude držať tiež.   

Ako ste sa cítili, keď ste dosiahli svoj cieľ, a čo to pre vás znamená teraz, keď ste ho už prekonali?

Cítil som dve protichodné veci. Fyzicky som bol na dne, ale psychicky práve naopak. Naplnila ma eufória pocitov z dokončenia cieľa, ktorý sa mi zdal počas liečby nedosiahnuteľný. Veľmi som sa tešil, že som to zvládol až do cieľa. Tiež som sa tešil, že som naplnil aj svoj finančný prísľub Dobrému Anjelovi na 100 %. 

Aké odkazy by ste chceli poslať iným, ktorí prechádzajú podobným zápasom s rakovinou alebo majú záujem pomáhať?

Je ťažké radiť, ale ja som si plánoval aktivity a ciele po úspešnom ukončení liečby. Zameral som sa na aktivity, ktoré je možné absolvovať počas liečby. Prečítal som množstvo kníh, absolvoval niekoľko online kurzov. Snažil som sa zostať fyzicky aktívny, neprepadať apatii a odovzdanosti osudu. 

Verím, že človek by sa mal zapájať do dobročinných aktivít a pomáhať v rámci svojich možností. Mal by sa zaujímať, čo sa deje v jeho okolí, s čím zápasia iní, menej šťastní ľudia. Práve pri pomoci si človek dokáže uvedomiť, aké šťastie má. V záplave dennodenných starostí, to často človek ani nevníma. 

Aké plány máte do budúcnosti?

Nuž rád by som zopakoval podobnú aktivitu a zapojil do nej ďalších ľudí alebo firmy, ktoré by mi pomohli vyzbierať ešte väčšiu pomoc. Je mi cťou bežať ako ambasádor Dobrého Anjela a viem si predstaviť ďalšie väčšie výzvy ako napríklad Beskydskú sedmičku, prípadne nejaký horský beh v Alpách.