Facebook Twitter Instagram YouTube Search Arrow Contract Payment Credit card SMS Other payment

So spisovateľkou Gabikou Futovou vošlo do miestnosti 220 voltov. Ale iné som ani nečakala. Gabika je očarujúca, silná žena. Evidujem ju preto, že moja dcéra zbožňuje jej knihy.Vždy po vyjdení novej k nám do Anjela nenápadne  prišiel aj nejaký väčší príspevok. No za posledný rok sme si aj osobne blízke a mne je to cťou.
Otvorenosťou sebe vlastnou oznámila svoju onkologickú  diagnózu na facebooku a odvtedy my, jej priatelia, sme svedkami toho, ako si vie robiť žarty so svojej holej hlavy aj nových keriek, ktoré jej označujú miesto ožiarov.
DSC_7051-Edit
(Foto: Roman Pavlík)
Pre mňa je Gabika dar, pretože nie každý zvláda náročnú liečbu tak dobre. A tak si pri nej vlastne vždy oddýchnem a načerpám síl.
Takí sú výnimoční ľudia.  Nesú bremeno väčšie ako vy aj  celé vaše okolie a aj tak máte pocit, že keď máte depku, mali by ste pre povzbudenie zavolať práve im.
Sedeli sme u nás v anjelskej kancelárii a zhovárali sa. Bolo nám spolu fajn. Pomoc od nás nepotrebuje, naopak ju stále ponúka.  Jej sympatiu k Dobrému anjelovi sledujem už dlhšie. Lenže nikdy som neriešila nakoľko je sama Dobrým anjelom. Lebo sú aj ľudia, ktorí prejavujú sympatie, ale neprispievajú každý mesiac.
IMG_3057 (4)
Gabika rozjasnila miestnosť a odišla. A mne nedalo a prvýkrát som sa za tie roky pozrela, ako to s jej anjelstvom je.
A vtedy som zistila, že je jedným z prvých anjelov. Prispieva každý mesiac od roku 2006. Je to totiž o chvíľu desať rokov, odkedy vznikol Dobrý anjel. Desať rokov, odkedy sa zaevidovali prví darcovia. Pomáhajú dvanásť mesiacov v roku už dlhé roky. Aj ja som bola v tej várke 2006. Vtedy sa vlastne naše cesty s Gabikou spojili. Asi sme netušili, že sa raz stretneme v tejto kancelárii. Ja som tiež  žila a pracovala niekde úplne inde a vôbec ma nenapadlo, že raz  budem pracovať tu. A že ju stretnem.
Vtedy nás spájalo len to, že sme obe vedeli, že sa dokážeme o pár eur mesačne podeliť s niekým, komu skutočne pomôžu. Dnes nás to spája s tisíckami ďalších ľudí. Je to dobrý pocit mať takú veľkú rodinu.
Narýchlo som po tomto zistení poslala Gabike pár ďakovaní navyše a položila pre vás pár otázok, na ktoré hneď odpovedala.
IMG_3070 (2)
Vieš, že je to už desať rokov, čo si Dobrým anjelom?
Nie, výročie s Dobrým Anjelom som si vôbec neuvedomila. Nejako to nesledujem, akurát sem tam ťuknem na stránku a prečítam si životné osudy ľudí, ktorým Dobrý Anjel pomáha. A teším sa, keď nájdem niečo pozitívne. Dobrého Anjela som si vybrala preto, lebo odkedy zarábam, mám pocit, že by som sa mala s časťou svojho príjmu s niekým podeliť. S niekým, komu to pomôže. Podporila som už kadejaké organizácie, ale Dobrý Anjel ponúkol možnosť pomáhať jednoducho a čisto. A to, čo sľuboval, že peniaze darcov rozdá do posledného centu ľuďom v núdzi, to stále dodržiava. Tak či tak mám výčitky svedomia, že nepomáham viac a osobnejšie, pretože poslať peniaze, to je naozaj ten najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob pomoci. Uvedomujem si však svoje osobné limity, tak pomoc zatiaľ riešim len takto.
Je písanie kníh tvoj splnený sen?
Áno, písaním som si naozaj splnila detský sen. Akurát, že som túžila napísať a vydať jednu knihu :). Že sa zo sna vykľulo normálne spisovateľstvo, z toho som doteraz úplne hotová!
Aké sú tvoje ďalšie sny?
Joj, so snami mám problém. Mne sa totiž úprimné sny naozaj plnia. Asi by som sa ešte raz chcela pozrieť na Kubu, lebo to bol jeden dávny sen, čo sa mi splnil a Kuba ma fakt očarila. Akurát tentoraz by som chcela zažiť pravú kubánsku školu salsy. Túžim sa presťahovať na dedinu, ale aj to je v našich rukách. A vlastne stále snívam o tom, aby bola moja rodina spokojná a šťastná.
Dnes sa sama liečiš na rakovinu, si inšpiráciou pre mnohé ženy a rodičov. Čo by si odkázala mamkám a otcom, ktorí prechádzajú podobnou skúsenosťou?
Ach, to naozaj neviem. Sama som v pozícii, že chorá som ja. A preto nie som vystrašená, ani uplakaná. Ale keby išlo o niekoho z mojich blízkych… Neviem. Mamkám a ockom, ktorí majú choré deti želám veľa síl, optimizmu a vyrovnanosti. A vlastne to isté želám aj rodičom, ktorí sami riešia vlastnú chorobu. Viem, že to nie je jednoduché, ale viem aj to, že veľmi, naozaj veľmi pomáha, ak si človek robí srandu aj z vážnych vecí. Smiech a nadhľad oslobodzujú. Mne osobne pomáha aj pravidlo, že pre veci, ktoré nedokážem ovplyvniť, sa netreba trápiť. A fantastickú radu mi dala aj moja pani onkologička. Kázala mi užívať si každý deň naplno a nerozmýšľať nad prognózami. A tak si užívam.
Gabika, my si užívame tvoje priateľstvo a podporu.  Prajem Ti za nás všetkých ešte  veľa skvelých kníh, ktorými tiež rozjasňuješ detské tváre. A hlavne skoré uzdravenie!
Ďakujeme tebe a všetkým ľuďom ako si ty. Všetkým Dobrým anjelom. Tým desaťročným, ale aj tým úplne novým. Svet je vďaka vám krajší.
Za tím Dobrého anjela Ľudmila Kolesárová