Facebook Twitter Instagram YouTube Search Arrow Contract Payment Credit card SMS Other payment

#Krídla sú kreslené, pomoc je skutočná

Danglár, Shooty, Mimi a Líza, Veľryba Gerda, pop-kultúra aj folklór…

Slovensko je plné dobra a talentu.

Jasmínka a kreslené krídla od Kataríny Kerekesovej Jasmínka a kreslené krídla od Danglára Jasmínka a kreslené krídla od Mira Regitka Jasmínka a kreslené krídla od SlovakiaGift

Každý Dobrý anjel si zaslúži krásne krídla. Pripravili ich uznávaní slovenskí umelci, ilustrátorky a dizajnéri.

1. Zisti o slovenských talentoch čo najviac

Katarína Kerekesová

Slovenská producentka, režisérka a výtvarníčka. V rokoch 1993—1999 študovala na katedre animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave. V roku 2009 si založila produkčnú spoločnosť Fool Moon.

V posledných rokoch je známa najmä ako tvorkyňa televízneho večerníčka Mimi a Líza a spoluautorka rovnomennej ilustrovanej detskej knihy, ktorej hlavnou hrdinkou je nevidiace dievčatko.

Je aj autorkou ďalšieho známeho detského seriálu Websterovci, podľa ktorého tiež vznikla kniha. Za animované filmy získala viacero ocenení na domácej pôde ale aj z medzinárodných festivalov.

Shooty

Najznámejší slovenský karikaturista, ilustrátor a kritická kopa. Martin Šútovec vyštudoval grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Ľubomíra Longauera. Kresby a komiksy pravidelne uverejňuje v tlači od začiatku 21. storočia.

Vydal päť kníh, kde je viac obrázkov ako textu. V rokoch 2005, 2006, 2008 a 2018 získal Novinársku cenu. V roku 2014 opustil s ďalšími kolegami denník SME a stál pri zrode Denníka N, v ktorom doteraz zverejňuje svoje karikatúry.

Katarína Ilkovičová

Vyštudovala grafiku na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Okrem grafického dizajnu sa venuje hlavne ilustrácii. Pravidelne spolupracuje so slovenskými a českými vydavateľstvami, ako aj detskými časopismi. Používa hlavne tradičné výtvarné techniky, maľbu akrylom a temperou.

Jej ilustrácie nájdete v obľúbených knihách Babka na rebríku, Hups, Šups a Rups, Víla Jazmínka a škriatok Vendelín, Prečo lienky nosia podkolienky a v mnohých ďalších.

Erik Šille

Oceňovaný maliar a výtvarník Erik Šille študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Vyhranený autorský rukopis čerpá z animovaného sveta komiksových postáv, reklamy a každodennej banality, ktoré v jeho obrazoch nadobúdajú existenciálny, až apokalyptický výraz. Dialógom dejín umenia so svetom pop–kultúry vytvára nové súčasné pseuodomýty a hybridné rozprávky.

Vystavoval na mnohých prestížnych adresách na Slovensku i za hranicami. Je držiteľom viacerých umeleckých ocenení. V roku 2010 sa stal laureátom Ceny Nadácie Tatra banky, dva krát bol oceneným finalistom súťaže VÚB maľba roka, kde v roku 2009 získal 1. miesto.

Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie, v zbierke Európskeho parlamentu a u mnohých popredných súkromných zberateľov.

Daniela Olejníková

Venuje sa grafike a knižnej tvorbe pre deti i pre dospelých. Digitálne techniky rada strieda a kombinuje s linorytom, kolážou alebo maľbou.

Ilustrovala vyše dvadsať kníh, spomedzi nich napríklad “Útek” Mareka Vadasa, ktorý doteraz vyšiel v ďalších piatich krajinách, detskú encyklopédiu “Hávedník” Jiřího Dvořáka, alebo experimentálne vydania kníh “V melónovom cukre” od Richarda Bratigana a “Neviditeľné mestá” Itala Calvina.

Je držiteľkou Plakety a Zlatého jablka BIB.

Adrián Macho

Grafik a ilustrátor. Je známy svojimi farebnými snovými ilustráciami, ktoré sú ľahko rozpoznateľné. Prácou s farbami a charaktermi vie navodiť atmosféru tvoriacu dej.

Ilustroval niekoľko úspešných detských kníh a v roku 2018 mu vyšiel jeho debut Gerda, príbeh veľryby, detská kniha, ktorá sa stala jednou z najpredávanejších. Pôsobí pod značkou Mellow, pod ktorou sa venuje produktovému dizajnu a vytvára tak príbehy plné snov.

Danglár

Jozef Gertli je uznávaný slovenský ilustrátor, maliar a autor komiksov. Spolupracoval s množstvom českých a slovenských novín, časopisov a vydavateľstiev. V súčasnosti jeho kresby pravidelne uverejňuje Pravda, Trend, Forbes.cz.

Ilustroval približne 70 kníh viacerých autorov napr. od Petra Pišťaneka, Dušana Taragela, Egona Bondyho či Ľubomíra Feldeka. Spomenieme aspoň knihy Roger Krowiak či Rozprávky pre neposlušné deti (a ich starostlivých rodičov).

V súčasnosti vystavuje veľké plátna, ktorých forma vychádza zo štýlu jeho ilustračnej tvorby. Je držiteľom viacerých Novinárskych cien aj Ceny Ministerstva kultúry SR.

Miša Chmeličková

Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, katedru vizuálnej komunikácie. Venuje sa rôznym formám grafického dizajnu.

Medzi jej najviditeľnejšie práce sa napríklad radí spolupráca s najväčším festivalom súčasného umenia – Biela noc alebo vizuál podujatí Urban Market. Taktiež navrhla dizajn balenia zubných kefiek CURAPROX.

Michaelina tvorba je charakteristická výraznou štylizáciou, má rada minimalizmus a geometriu. Venuje sa aj autorskej tvorbe a svoje ilustrácie transformuje tiež do printov a tričiek – tie môžete poznať pod jej značkou Planéta 220.

Miro Regitko

Karikaturista, maliar, ilustrátor. Vyštudoval voľnú grafiku a knižnú tvorbu u akademického maliara profesora Dušana Kállaya.

Ilustruje detské knihy, učebnice a výrazne sa podieľa na tvorbe časopisu Fifík. Spomedzi kníh, ktoré ilustroval, spomenieme našu najobľúbenejšiu – knihu Dobrého anjela O Bezvláske. Ale ilustroval aj veľa iných, napríklad: Pavúčik na nitke, Očko Špehúň, Mlynárske povesti, Dovidenia, Zuzanka!, ale aj mnoho ďalších. Iste máte jeho ilustrácie doma aj vy.

Za ilustrácie obdržal aj niekoľko ocenení, napr. Najkrajšia detská kniha, Najkrajšia kniha jesene.

SlovakiaGift

Vo folklórnom súbore nikdy nebola, umenie neštudovala, ale oboje si zamilovala. V roku 2010 spolu s kolegom založili dizajnérske štúdio SLOVENSKY a v roku 2011 vznikla obchodná značka SlovakiaGift.

S témou ľudového ornamentu pracujú v oblasti grafického, odevného a obalového dizajnu a v ich ponuke je aj vlastná kolekcia suvenírov. Pohľadnicové sety SlovakiaGift získali v roku 2014 zlato v súťaži Design Touch.

Všetky svoje produkty sa snažia vyrábať na Slovensku, a pokiaľ to nie je možné, vyberú si spomedzi našich susedov vždy toho dodávateľa, ktorý sa preukáže certifikátmi o férovom a ekologickom prístupe.

Jej krídla sú inšpirované čatajskou výšivkou.

Fancyillustrator

Petra Slamková vyštudovala marketingovú komunikáciu a živí sa tvorbou digitálnych ilustrácií. Zameriava sa primárne na módu a tzv. instagramovú tvorbu.

Pôsobí pod menom Fancyillustrator. Venuje sa aj personalizovaným ilustráciám a spolupracuje s viacerými značkami ako napr. KURA collection, Nivea a MARC scurb. Žije v Nitre.


3. Nie si Dobrý anjel a aj ty chceš krídla?

Pomáhaj rodinám chorých. Aj 3 eurá mesačne pomôžu, ak je nás viac. Ty budeš Dobrým anjelom a chorí dostanú tvoj dar v plnej výške. Ďakujeme!

Fotka jednej z rodín Dobrého anjela – Dominik z Dudiniec Fotka jednej z rodín Dobrého anjela – Kyara z Bratislavy Fotka jednej z rodín Dobrého anjela – Zuzana z Bratislavy
Staň sa Dobrým anjelom

Ďakujeme umelcom, Dobrým anjelom, Igorovi za aplikáciu a Daybyme za mediálnu podporu.